Tomb Raider: Anniversary | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Tomb Raider: Anniversary

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
PERU:

LEVEL: 1 Peru - Mountain Caves
Kills:
14
Supplies: 5
Artifacts: 3
Relics: 1

Oyuna başlayınca ortadaki taş sütunun arkasındaki taştan karşı duvarın çıkıntısına atlayın. Sağa doğru yan yan gidin. Ara yere gelince D tuşu + space yaparak, yan ara yere atlayın. İleride ters takla atarak beyaz kayaya çıkın. Sağa gerilerek uzun atlatın ve yukarı çıkın. Burada iple atlayacağınız yer nazar boncuğu şeklinde görülüyor. Kaşarken atlama tuşuna (Space) basarken ip atma tuşu (Q) basarsanız, iple karşı kayaya atlayabilirsiniz. Merdivenlerden yukarı çıkın. MOUNTAIN CAVE’e geleceksiniz. (CHECKPOINT) Adamımız bizi burada bekliyor. Şimdi bu kapıyı açmanın yolunu arayalım. Soldaki taş çıkıntıdan yukarı tırmanın. Karşıya geçin. İple kapının sağ üst kısmına çıkın. Sağa yan yan ilerleyin, yan atlayışla kayaya tırmanın. Yukarı çıkıp düğmeye basın. Kapı açıldı. İçeriden 4 kurt hücum ediyor. Maalesef rehberimizi öldürüyor. Demo ile Lara bize iş bırakmadan bütün kurtları öldürüyor. Rehberin ölmesine üzülüyoruz ama ne fayda. Kapıdan içeri girin (CHECKPOINT).

İleride çöken zemine basınca yan duvarlardan oklar atılmaya başlayacak. Burası bize yabancı değil. Dikkatli bir şekilde (Shift) burayı geçin veya sağ ve sol duvarlarda bu okları durduran kol var, bunları çekerseniz ok akışı duruyor. İleride merdivenden çıkın. Karşıya atlayın. Yan atlayarak yukarı çıkın. (CHECKPOINT)

Meyilli yerden kayarken ip kullanın ve salınma hareketi ile karşı duvar çıkıntısına tutunun. Düşerseniz ilerleyin ve kolu indirip kapıyı açın. İçeri girin. Asma köprüden geçerken köprü çöküyor, aşağıda 2 aç kurt ağzını açmış bizi bekliyor. Bunları demoda gördüğünüz gibi hoplayıp zıplayıp öldürün. Yıkık köprünün sallanan ucundan yukarı çıkın. Sağda 2 defa tırmanıp çıkabileceğiniz bir yer var. Yukarı çıkınca sağdaki asma köprüden geçin. Merak etmeyin bu köprü sağlam, çökmüyor.

Sallanan ipin yanına gelin. Önce aşağı inip ayıyı öldürün. Aşağıda sağda kol var bunu indirince kapı açılacak. Kapıdan girip ödülü alın. Yine asma köprünün yıkık ucundan çıkarak aynı yere gelip ipe atlayın. Soldaki kovukta büyük sağlık paketi var. İp ile oraya atlayıp alın. Sonra aynı şekilde yana atlayıp aşağı inin. Bara gelin. Bar ile karşıya atlayın. Aşağı inin. Yan duvardan otomatik oklardan dikkatli geçin (Shift tuşunu kullanarak). Koridorun sonunda yerde taş düğme var. Basarsanız ne işe yarıyor anlarsınız.

Sol yan duvardan yukarıya tırmanın. Kurdu öldürün. Koridor sonundaki 2 barı kullanarak karşıya geçin. Buradaki kurtları da öldürün. Sondaki bara atlayın. Bu dönerken yandaki çıkıntıya atlarsanız, aşağıdaki kapının bir kilidini açmış olacaksınız. Bu sırada zaman sayımı başlıyor. Hemen aşağı inin karşı duvara tırmanıp yan duvardan gelin ve zıplayıp kapının diğer kilidinin açılmasını sağlayın. Yine aşağı inip yerdeki taş düğmeye basarsanız kapı açılacak. Kapıdan girmeden önce Relics’i alalım. Kapıdan girip bölümü bitirin.

LEVEL: 2 Peru- City of Vilcabamba
Kills:
17
Supplies: 8
Artifacts: 1
Relics: 0

Merdivenlerden yukarı çıkın, ayıyı öldürün. İlerideki sütuna atlayın, yukarıdan aşağı inin. Yan duvardan ikinci sütuna atlayın. Yukarıda ters atlayışla üst kata çıkın.
Merdivenden aşağı inip kurdu öldürün. İleride ayı çıkabilir. Nitekim çıktı, onu da öldürün. Sol tarafta anahtar isteyen bir kapı var. Burayı unutmayın geri geleceğiz. Anahtarı bulmak için kuyunun yanına gelin (CHECKPOINT). İçine atlayın.

Alt geçitten hızla ilerleyin. Karşıda medipack var, bunu alın. Hızla duvardaki kolu indirin. Açılan tepedeki deliğe nefesiniz bitmeden çıkın. (CHECKPOINT) Soldaki kolu indirin ve kapıyı açın. Tahta merdivenden yukarı çıkın. (CHECKPOINT) Kulübenin penceresinden karşıya atlayın. İçerideki kafesi çekin.

Soldaki kapının koluna nişan alarak (Z tuşu ile) kırın ve kapı açık olsun. Kafesin açtığı yerden girin, karşıdaki shotgun mermilerini alın. İleride solda köyün anahtarı var. Zaten aradığımız anahtar bu. Geri dönüp kapıyı açın (CHECKPOINT).
Kapıdan girerken kurtların saldırısına hazır olun. Totemin önünden geçin ve kurtları öldürün. Merdivenlerden yukarı çıkın (CHECKPOINT).

Ana kapıyı açmaya çalışacağız. Soldaki kapıdan girin. Havuzlu odanın yan duvarlarından tırmanıp karşı yakaya geçin. Rampadan yukarı çıkın. Yarasalara dikkat. İleride kalın kola atlayın. Böylece ana kapının bir kilidi açıldı. Aşağı inin bu defa ana kapının sağından girin. Havuzlu odanın yan duvar çıkıntılarından yukarı çıkın. Rampadan ilerlerken yarasalar hücum edecek, bunları halledin. Karşı rampaya atlayın ve kalın kola zıplayınca ana kapının ikinci kilidi de açılacak. İnin ve kapıdan geçin (CHECKPOINT).

İleride kayalara zıplayın ve tutunun. Karşınızdaki dikey duran sütunun tepesine dengenizi koruyarak atlayın ve vakit kaybetmeden karşıya zıplayın. İleride yine dik duran sütunun tepesine dengenizi koruyarak atlayın ve karşıya zıplayın. Böylece bölümü bitireceksiniz.

LEVEL: 3 Peru- The Lost Valey:
Kills:
17
Supplies: 19
Artifacts: 2
Relics: 1

Merdivenin son basamağına kadar gelin, aşağı inmeyin. Yoksa kurtlar ham yapıyor. Onları buradan öldürün. Soldaki dişli çarkı alın. Yukarıda lazım olacak. Tahta merdivenden yukarı çıkın. Dişliyi burada yerine yerleştirin ve kolu indirin. Çarklar dönmeye başlayacak. Barfiks hareketi ile önce yan kola sonra karşıdaki kırık merdivene atlayın. Yukarı çıkın. Buraya da bir dişli lazım. Bunu bulmak için yandaki duvar çıkıntısına atlayın, yan yan gidip ters atlayışla tahta platforma çıkın. Soldaki beyaz çıkıntıya zıplayıp tutunun, yan yan gidin yukarı fırlayın. İpin karşısına gelince ters atlayışla ipe tutunun. Salının ve sağınızdaki çıkıntıya tutunun. Yan yan giderek ileride düşebileceğiniz bir platform var. Buraya düşün. Düşmenin etkisi ile yandaki merdiven düşüyor ve size bir bar hazırlıyor. Soldaki mağaraya girerseniz, bir ayı var. Onu öldürüyorsunuz (CHECKPOINT). İleride yukarıda pistol mermileri var.

Tekrar bara gelin, atlayıp tutunun ve dönerken karşıya atlayın. Böylece şelalenin üst kısmına geldik. İlerleyin nehrin karşı yakasına atlayın. Yukarı tırmanın. Karşıda yarı yıkık bir köprü var. G’ye basıp ateş ederseniz, bu köprü parçalanıyor ve aşağı düşüyor. Atlamamız için bir demir bırakıyor. Şimdi bunun karşısına kadar tırmanıp gelin ve ters atlayışla demire tutunun ve dönerek karşı kenara zıplayın. Rampadan yukarı çıkın. Çelik halatınızı kullanarak karşıya geçin. Yan duvar çıkıntılarından yukarı çıkın, kapıdan geçin ve dişli çarkı alın. Dönen dolabın demirine atlayıp karşı çıkıntıdan ters atlayışla karşıya geçin ve kapıdan girin. Kolu indirin, su altında bir kapı açılacak. (CHECKPOINT)

Gerisin geriye dönüp dişliyi yerine takın ve kolu indirin. Aşağı inip ortadaki kuyuya girin, nefesinizi idareli kullanıp geçitten geçin, medipack’e ulaşın. Kuyudan çıkın. Tekrar ikinci takmış olduğu dişliye gelin. Solda dönen dolaba atlayın vakit geçirmeden koşarak karşı platforma atlayın. Acele etmezseniz dönen dolap sizi aşağıya atıyor. Buraya da bir dişli takmak gerekecek.

Tekrar barın olduğu mağaraya gelin. İçeride ayıyı öldürün. Kayalardan yukarı çıkıp pistol mermilerini alın. İki tane ağaç direk görüyorsunuz. Öndekine tırmanın, yukarıda ters atlayışla duvar çıkıntısına, oradan da bir yukarı zıplayın. Ters atlayışla direğin tepesinde dengeli durun (E tuşu), ikinci direğin tepesine atlayın. Oradan da karşı aralığa ve aşağı inin. Merdivenden çıkın pistol mermilerini alın. (CHECKPOINT) Burada biraz akrobasi hareketleri yapacağız. Kayan platformdan karşıya sonra yandaki bar demirinden karşıya atlayın. Yukarı çıkın (CHECKPOINT). İleride zemin çöküyor ve Cennet gibi bir yere geliyorsunuz. Ağaçları, yeşilliğini, şelaleyi seyrederken dinozorların hücumuna uğruyorsunuz. Bunları temizleyeyim derken ikinci bir grup geliyor. Dinozorlardan kurtulmak için solda ok işaretleri çıkıyor. Bu oklara göre yön tuşlarına basın. Sonunda Raptor geliyor. Epeyce mücadeleci bir savaşa hazır olun.

Benim taktiğim mızraklı kütüklerin arkasındaki kayalıklara çıkıp raptor’u kızdırmadan devamlı ateş etmek. Sağ üstte raptor’un sağlık barı, altta da kızgınlık derecesi var. Çok kızdırsanız bar doluyor ve raptor efendi saldırıyor. Ama kızdırmadan yavaş yavaş öldürürseniz, sizin enerjiniz bile bitmiyor.

Diğer bir taktik: Asıl püf noktası onu kızdırmak. Alttaki barı doldurup kızdırınca bağırmaya başlıyor, size koşmadan önce tam kafasının etrafında turuncu bir yuvarlak beliriyor. O belirdikten sonra ateş etme tuşu değil de, sadece silahı doğrultup hedef alan tuşa basın. Üstümüze koşmaya başlayınca, sağa sola atlama tuşu ile atlıyoruz. Atladığımız anda slow motion moduna geçiliyor, zaman yavaşlıyor. Sonra ekranın en sağından ve en solundan iki tane sönük hedef tam dinozorun kafası hizasında birleşmek için hareket ediyor. Tam kafasında birleşince kırmızı oluyor ve biz o anda basınca kurşun tam kafasına isabet ediyor ve çok enerjisi gidiyor. Eğer zamanında basamazsak hedefler ayrılıyor ve karavana oluyor ateşimiz. Bunu 4-5 kere tekrarlayınca ölüyor.

Üçüncü bir taktik: T-Rex’deki asıl amaç, onu kızdırıp size doğru koştuğunda, siz tam o 3 büyük tahtanın önünde olacaksınız ve yaklaştığı anda shift ile sağ ya da sola kaçacaksınız. T-Rex onlara çarpıp o tahtaları parçalayacak ve canı büyük ölçüde azalacak. 3 kez bu işlemi tekrarladığınız zaman ölüyor ve çok fazla ateş etmenize gerek kalmıyor. Sonunda raptor’u öldürün (CHECKPOINT).

Yıkılan kayalıklardan çıkıp havuzu geçin ve dişliyi alın. Suya dalın. Tünelden geçin. Yukarı çıkın. Buradaki duvarın yan çıkıntısından dik direğin tepesine dengeli atlayın. Yine yan duvardan, pencereden çıkın (CHECKPOINT). Sağdaki medipack’i alın.

Kapının yanındaki kayadan yukarı çıkın ve yola devam edip direğe atlayın. Ters atlayışla kapıdan girin. İlerleyin asma köprüye geleceksiniz, köprünün kırık kenarından karşıya atlayın. Aralıktan medipack’i alın. Soldaki duvar çıkıntısına zıplayın, devam edin. Ters takla atarak en yukarı çıkın. Burada uzun atlayışla kaşıya gidin. Aşağıda Artifact var. Bunu alın. Aşağı inin şelalenin orada 2 adet medipack var.

Kayaya çıkın medipack’i alın, yukarı çıkıp kapıdan geçin (CHECKPOINT). Tekrar aynı yere gelin. İleride rampadan kayarak inerken zıplayın ve direğe tutunun. Ters atlayışla pencereye girin. Yukarı çıkın. En yukarıda solda kayacağınız bir zemin var. Buraya atlayın. Kayarken bir daha zıplayıp ikinci kayan zemine geçin, burada da 2 adet bar demiri var. Bunlara tutunarak tahta platforma zıplayın.

Tahta platformlardan devam edin ve mağara içine girin. İlerleyin. Meyil zeminden kayın karşıya tutunun. Duvarın yan çıkıntılarından üste çıkın. Yine ilerleyin (CHECKPOİNT). İki tane meyilli rampaya gelin bunlardan kayarken, duvar çıkıntılarına tutunun ve yukarı çıkın. İlerleyince son bir aralıktan gireceksiniz ve kayacaksınız. Geldiğiniz yer ayıyı öldürdüğünüz yer. Mağaradan geçin. Çarkların olduğu şelaleye geldiniz. Son aldığınız çarkı gelip yerine yerleştirin. Böylece akarsu önünde bir set oluşacak ve şelalenin suyu kesilecek. Aşağı inip akmayan şelalenin oradaki kapıdan girin, bölümü bitirin.

LEVEL: 4 Peru- Tomb Of Qualorec:
Kills:
X
Supplies: X
Artifacts: 2
Relics: 0

Mağara içinde ilerleyin. Geniş yere girince, karşı kapıdaki merdivenden çıkarsanız kaya yuvarlanıyor. Geri zıplayıp bundan kurtulun. Yıkıntı sebebi ile kapı kapandı. Aşağı inin büyük iskeleyi ortaya çekin. Küçük kafesi kullanarak yukarı çıkın, iskeleye atlayın sonra sol yan duvarı kullanarak, soldaki kapıdan girin.

İleride oklara dikkat ederek bar hareketi ile duvara yapışın. Oklu koridoru duvar çıkıntılarını kullanarak geçin. Koridor sonunda 2 medipack’i alın. Mızraklı koridordan dikkatli olarak geçin. Geldiğiniz odada çelik halatı kullanıp ortadaki kayalığa çıkın. Soldaki direkten barfikse sonra yan çıkıntı ile tahta platforma çıkın. Atlayıp kolu aşağı indirin (CHECKPOINT). Gerisin geri dönün tuzakları geçin. Dinozoru öldürün.

Tekrar ana kapının oraya gelin. Aşağı inin iskeleyi bu defa sol tarafa çekin. Ayarlamayı iyi yapın. Yukarı çıkın, iskeleye atlayın, sonda sağ duvar çıkıntısına atlayıp kapıya zıplayın. İçeri girin ileride mızraklı koridorun aşağısında Artifact var bunu alın. Tekrar çıkıp mızraklı koridordan geçip kolun bulunduğu odaya gelin. Kolu indirince ana kapının bir kısmı açılacak. Tekrar iskelenin olduğu yere inin, iskeleyi bu defa karşı kapının altına getirip ayarlayın. Sonra yukarı çıkıp önce iskeleye sonra sağ kayalığa atlayın, oradan da kapıdan girin. İleride kolu görüyorsunuz. Büyük iştahla kolu indirmeye gidince zemin çöküyor ve aşağı düşüyorsunuz. Aksilikler bunla bitse iyi aşağıda iki kurt sizi bekliyor. Bunları hal edin sonra tahta merdivenden çıkın. Ortada bir yerde duvara gömülü kafes var. Bunu çekip aşağı düşürün. Sütunun yanına çekip, iki defa atlayıp, tavandaki tahtaya tutunup diğerine atlayın. Yan duvarlardan kolun olduğu yere zıplayıp, kolun üstündeki çıkıntıya sonrada kola tutunun aşağı indirin (CHECKPOINT).

Barın karşısındaki duvara çıkın, geldiğiniz yer doğru giderken dinozoru öldürün. Mızraklı koridordan geçip ana kapının bulunduğu yere gelin. Şimdi üçüncü kilidi açacağız. Aşağı inin, iskeleyi ilk çektiğiniz yere getirin. Yukarı çıkın, iskeleye atlayın sağdaki beyaz zemine, sonra 2 defa yukarı zıplayıp ana kapı tarafındaki sütuna atlayıp, ana kapı üzerine gelin. Ortadaki büyük kalkanı tutan yere Z tuşuna basarak ateş edin ve düşürün. Şimdi yolunuz açıldı. Halatınız kullanarak karşıdaki açıklığa ucun ve kolu indirin. (CHECKPOINT) Aşağı inin açılan kapıdan geçin. Merdivenden çıkın. Odadaki The Scion’un bir parçasını alın. Yer sarsılmaya başladı. Hızla aşağı inin karşıya geçin. Bölüm başında geldiğiniz mağaradan hızla uzaklaşıp, ileride demo giriyor. Larson’la karşılaşıyorsunuz ve kavga başlıyor. Kavga sırasında yön oklarını kullanarak yapılması istenen hareketleri yapacaksınız. Sonunda kavgayı kazanıp bölümü bitirin. Yerdeki Shutgun’ı almayı unutmayın. (CHECKPOINT)

GREECE:

LEVEL: 5 Greece: St. Francis Folly:
Kills:
11
Supplies: 15
Artifacts: 6
Relics: 0
Yunanistan'dayız. Kapıdan girince 2 aslanın hücumuna uğruyoruz. Onları halledin. Demodan sonra soldaki küçük sütunun çatlağından yukarı tırmanın. Sağdaki büyük sütunun tepesinden diğer sütuna ve sonra sağdaki balkondan içeri girin. Artifact demir parmaklık arkasında. Sağdaki küçük terasa atlayın. Burada çelik halatınızı kullanıp duvarda yürüyerek karşı odaya girin. Bu duvarda yürüme olayı ilk defa oluyor. İyide olmuş. Biraz Prince of Persia’ya benzemiş ama Lara'nınki daha mantıklı ve güzel. (CHECKPOINT)
Bu odada duvarda ateş edilince yanan gözler var. Hangilerini yakacağınıza dair yan koridordaki resimden öğrenebilirsiniz. Gelip bu gözlere ateş edin. Yan koridordaki kapı açıldı. Buradan çelik halatınızı kullanarak geçin, yan terastaki şekilden bu defa hangi gözleri yakacağınızı öğreneceksiniz. Tekrar gelin önce yerdeki düğmeye basıp gözleri söndürün ve yeni gözlere ateş edin. Doğru yapmışsanız demir parmaklıklı kapı açılacak. İçeri girip küreyi tutan kolları çelik halatınızla açın ve küreyi aşağı yuvarlayın. Şimdi aşağı inip küreyi ortada bulunan yuvarlak taş düğmeye yerleştirin. Yukarıda demir kapı açıldı. İlk sütundan yukarı çıkıp kapıdan girin. Merdivenden inin. Kolu indirin. Açılan kapı sütunların olduğu yer. Aslanları halledin. Küreyi bu odaya getirip düğme üzerine yerleştirin. Açılan kapıdan geçin (CHECKPOINT).
Uzun bir koridordan geçtikten sonra eski yıkık antik köye geleceksiniz. Burada yapacaklarınız çok basit (mi acaba); en aşağı inip belirli kapıları açıp, bu kapılardan girmek. İniş ve çıkış yerlerini bulduktan sonra zaten nasıl ineceğinizi buluyorsunuz. Değişik kolları indirip değişik kapıları açabilirisiniz. Girişte sağda solda iki kol var. Aşağıda da iki kol var. Hangi kolu indirirseniz yandaki meşaleler yanıyor ve hangi kapı açılıyor size gösteriyor. Bu gösterilen kapılara ulaşıp açmalısınız. İçeriden anahtarı alın. En alttaki anahtar yerlerine yerleştirin. Ne kolay değil mi? Ben önce Democles kapısından başladım.


Democles kolunu indirin ve yukarı çıkıp Democles kapısından girin. (CHECKPOINT) Mızraklı kapının üzerindeki çengele ip atıp taş bloğu aşağı düşürün. Şimdi kolu çekin ve taşı kapıya sıkıştırın. Taşın üzerine çıkın taşın düştüğü yerden içeri girin, aşağı inin (CHECKPOINT). İlerleyin yerdeki düğmeye basınıca kapı açılıyor. İçeri girin.

Salonun ortasında Democles’in anahtarı duruyor. Fakat bakalım bunu almak o kadar kolay mı? Yukarıda Democles’in kılıçlarını gördünüz değil mi? Anahtarı alın hızla yana kaçın. Bu sırada kılıçlar aşağı düşüyor. Yıkık duvardan yukarı çıkın, halatı kullanarak yukarıdaki platforma çıkın. Ortadaki sarı platforma atlayın. İleride sağ boşluğa atlayarak kolu indirin. (CHECKPOINT)

Şimdi aşağı inin ve yerden çıkan kılıçlardan güzel bir zamanlama ile geçin. Ara yerde durun, çünkü yukarıdan dev kılıçların kafanıza düşüp sizi 2’ye ayırmasına müsaade etmeyin. Buradan geçin odanın diğer tarafındaki sütunu kullanarak, duvar yan çıkıntılarından aralığa geçin ve kolu indirin. Şimdi gidip içerdeki ikinci pencereden Artifact’i alın.

İkinci indirdiğiniz kola gelin, sütunu kullanarak ortadaki büyük dik sütuna atlayın. Yandaki duvar çıkıntısını kullanın. Çelik halat sayesinde duvarda yürüyerek arkadaki sütuna çıkın. Diğer sütun ve duvardaki çıkıntı ile manivela koluna gelin. Çevirin. Hızlı bir şekilde aşağı inip kapıdan geçin (CHECKPOINT).
Dışarı çıkın şimdi Atlas kapısını açan kolu indirin ve açılan kapıdan girin. Manivelayı çevirin hızla karşıya geçin. Sol yukarı çıkıp kolu indirin. Uçurumda bir bar çubuğu belirdi. (CHECKPOINT) Şimdilik karşıya geçemiyoruz.

Atlas’ın her iki yanındaki düğmelere ateş edin. Sonra geri dönüp hızla koşun. Uçurumun oradaki bara atlayıp karşıya zıplayın. Böylece sizi takip eden küreden kurtuluyorsunuz. Tekrar manivelayı çevirin ve karşıya gidip Atlas’ın anahtarını alın. Geri gelin şimdi soldaki kırık sütundan yukarı çıkın. Artifact’ı alın ve kolu indirin. Çok çabuk kapanan uçurumun üzerindeki duvardan geçin ve Atlas’ın kapısından çıkın (CHECKPOINT).

Şimdi Hephaestus kapısından girin. (CHECKPOINT) Kitli kapı üzerine çökecek dikkat edin. Yan çıkıntılardan kapının üzerinden içeri girin. Yıldırımlı odadan iyi bir zamanlama ile geçin. 2 platform var. Birine yıldırım gelince diğerine atlıyorsunuz. Ayrıca 4 tanede yüksekçe zemin var. Bunlar düğme. Bunları da basıp indirmelisiniz. Ancak bu şekilde parmaklık açılacak.

İçeride 2 tane sandık var. Sandığın birini yerdeki düğmeye getirin ve balyozun inmesini sağlayın. Böylece sandık kırılıyor ve içinden çıkan heykeli zemindeki yerine yerleştirin. Bir heykel daha var, onu da yerleştirin. Üçüncü heykel için yukarıdaki sandığı indirmemiz lazım. Balyozun düğmesine basın. Balyoz inerken kaçın ve hemen balyoza tırmanıp üst katına zıplayın. Böylece balyoz kalkarken yandaki platforma atlayın. Sonra barla karşıya geçin. Odadaki Artifact’ı ve medikit’i alın. Barla karşıya geçip sandığı aşağı itin. Sandık parçalanınca içindeki heykeli yerine yerleştirin. Sonra gidip balyozun düğmesine basın. balyoz inince kapı açılıyor, içeriden Hephaestus anahtarını alın. Geldiğiniz yerden çıkın. (CHECKPOINT)

Şimdi hedef Posedon. Bu kapıdan girin (CHECKPOINT). Farelere dikkat! Kilitli kapını üzerinden geçin. Küçük bir havuza geleceksiniz. İçine dalın. Kolu indirin. Sonra çıkıp nefes alın, bir daha dalın. Açılan kapıdan geçin. Yeni bir yere geldiniz. Şimdilik yukarıdaki kola uzanamıyorsunuz. Su içindeki kolu indirirseniz Artifact’in olduğu kapı açılıyor, gidip Artifact’ı alın. Şimdi ortadaki sütundan yukarı tırmanın. En üstte köprüden geçin ve kayayı çekerek, suyun akmasını sağlayın. Böylece oda su dolacak ve aşağıdaki kolu indirebileceksiniz. Bu kolu indirince bir tahta parçası serbest kalıyor. Su üzerine çıkın ve diğer bölmedeki kayayı iterek, suyun akmasına önleyin. Böylece su bir alt seviyeye inecek.

Aşağı inin tahta parçasını yukarıdaki iki köprü arasına gelecek şekilde çelik halatınızla ayarlayın. Sonra yukarı çıkıp suya yol verin. Su yükselince sütundan yukarı çıkın, yine suya yol verin. Su üçüncü kata yükselecek. Şimdi tahta parçası da yükseldi. Buna atlayın, duvardan geçerek anahtarın olduğu bölmenin yukarısından odaya girin. Ya işte böyle her zaman parmaklık açılmayacak. Posedon anahtarını alın. Kolu indirin. Kapı açılınca gidip su kaynağını kapatın. Su alçalınca bir kat aşağı inip geldiğiniz yerden çıkın (CHECKPOINT). Böylece bütün anahtarları tamamladık. En aşağı zemine inin ve anahtarları yerleştirin. 4 sürgülü kapının sürgüleri açılacak. Açılan kapıdan girin ve Coliseum’a doğru devam edin. Bölümü bitirin.

LEVEL: 6 Greece- The Coliseum:
Kills:
21
Supplies: 11
Artifacts: 1
Relics: 0

Girdiğiniz kapının üzerinde medipack var. Sonra platformlara devam edin ve fareyi öldürdükten sonra aşağıda suya girin. Suya dalmadan önce kuvvetli bir nefes alın. Çünkü yolumuz uzun. Suya dalın ve E tuşu ile hızlı yüzerek önce ileri sonra sol ve en nihayetinde sağ yaparak yukarı çıkın. (CHECKPOINT) Sudan çıkınca bir fare ve yarsa size hoş geldin diyor. Ayrıca kafesteki iskelet kollarını açmış sizi bekliyor.

Coliseum’a girince büyük bir goril buraya neden izinsiz girdiğini soruyor ve size hücum ediyor. Gorili sağa sola zıplayarak öldürün. Heykelin solundaki aralıktan seyirciler tribününe çıkın. Yukarıdaki büyük sütunun çatlaklarını kullanarak diğer tarafa geçin. Düz platformdan yan balkona atlayıp içeri girin. Yukarıda anahtar isteyen bir kapı var. Bunun önündeki kolu indirin. Aşağıdaki kapı açıldı. (CHECKPOINT) Açılmaz olsaydı. 2 goril 2 aslan da buradan çıkıyor. Zaten müzik bizi gaza getiriyor. Mecburen aşağı inip hepsini öldürün (CHECKPOINT). Açılan kapıdan girin. Aşağıda kafes üzerinde bir sandık var. Halatınızla bunu aşağı indirin ve sürükleyerek diğer odaya geçirin. Üzerine çıkıp kafes üzerindeki balkon anahtarını alın. (CHECKPOINT) Yukarı çıkarken iki aslan saldırıyor. Aslanların geleceği zaten belliydi.

Balkon tekrar gidin ve kilitli kapıyı açın. İçeride merdivenlerden yukarı çıkın. Sağda diğer platforma atlayın. Çelik halatı kullanarak karşıya uçun. Sütunun çatlağından sola giderek ters atlayışla sütunun tepesine çıkın. Oradan da iki heykelin olduğu dama atlayın. Soldaki taşa atlayarak balkondan içeri girin. Merdivenlerden aşağı devam edip bölümü bitirin.

LEVEL: 7 Grace: Midas's Place:
Kills:
16
Supplies: 8
Artifacts: 1
Relics: 2

Size saldıran gorilleri halledin. (CHECKPOINT) Kral Midas tahtında oturmuş size bakıyor. Sağ tarafında anahtar isteyen bir kilit var. Soldaki kesik elin içine girerseniz altından heykele dönüyorsunuz. Denemek için girin. Güzel bir görüntü. Nasıl olsa CHECKPOINT var. İşte banim Altın Lara'm

Sağdaki kayadan üst çeşmeye çıkın. Yan duvar çıkıntısından üst kata zıplayın. Buradaki kolu indirirseniz aşağıdaki kapı açılacak. Kapı ile birlikte goril de size merhaba diyor. Gorili öldürün. Açılan kapıdan geçin.

Mızraklı odada öncelikle karşı kapıdan girin. Merdivenin altındaki sandığı çekin. Kolu indirin. Yukarıda açılan kapıdan girin. (CHECKPOINT) Odadaki kolu çekin, şimdi sizi aceleci olmanızı gerektirecek akrobasi bekliyor. Öndeki beyaz sütuna atlayın, soldaki mızraklı sütuna yapışın. Yan yan ilerleyip ters atlayışla meyilli platformdan üste çıkın. Sağdaki mızraklı sütununa atlayıp ters atlayışla diğerine ve eğimli rampa ile karşı platforma buradan da vakit kaybetmeden diğerin beyaz sütuna dönüp mızraklı sütuna atlayın, sonra beyaz sütuna içeri atlayıp Lead barı alın (Karışık oldu değil mi? Ama oyunda siz ne demek istediğimi anlarsınız.) (CHECKPOINT) Artifact yukarıda, beyaz kayaların arkasında. Halatınızla taşları aşağı çekin. Geri dönüp Midas heykelinin sağıdaki aralıktan heykelin arkasına gidin kolu indirin. Solda açılan kapıdan girin. (CHECKPOINT)

Koridor sonunda ortada büyük bir sütun bulunan aralığa geldiniz. Karşıdaki kapıdan girin, merdivenlerden inin. Aşağıda sütunu tutan 3 tane kulp bulunuyor. Bunları halatınızla yerinden çıkarın. Sütun çökecek. Lead barı alın. Yukarı çıkın. Her taraf bir olmuş. Girdiğiniz kapıya gelin. Merdivenden yukarı çıkın. Sağda 2 tane atlayacağınız kaya var. Bunlara atlayın, solda aralıktan medipack’i alın. Geldiğini yerden duvar çıkıntısının en sonuna gelin. Atlarken çelik halatı kullanırsanız karşı duvar çıkıntısına tutunursunuz. Ters atlayışla ipe tutunun. Salınınca (CHECKPOINT) oluyor. Bu iyi. Salının karşı kayaya atlayın. Oradan eğimli sütuna kayarken küçük sütuna atlayın. Soldaki balkondan içeri girin. Gorillere dikkat. Geldiğiniz yer Midas'ın ağ üst terası. Kolu indirin. (CHECKPOINT)

Aşağı inin açılan kapıdan geçin. Burası bir alev fışkırtma odası. Yerdeki düğmeye basınca alevler çıkmaya başlıyor. Amaç karşıda, yukarıdaki Lead barı almak. Suya girin. Timsah size geldiği zaman kaçın karaya çıkın ve timsahı öldürün. Çünkü bu suya çok düşeceksiniz. Suya girin büyük sütunun altındaki kolu indirin. Diğer sütun yükseldi. Sudan çıkın. Öndeki sütuna atlayın sonra sağdakine.

Duvar çıkıntısını kullanarak yandaki merdivenli yere atlayın, yukarıdan kolu indirin. Sonra yine başlangıç yerine gelin, aynı yolu takip ederek bu defa yükselen ikinci sütunundan yan tarafa geçin, buradaki kolu indirin. Lead bara yakın olan sütun yükseldi. Bu sütuna gelin ters takla ile balkona çıkın ve Lead barı alın. Gerisin geriye Midas heykelinin olduğu yere gelin. Yerdeki heykelin elini kullanarak 3 adet Lead barı altına çevirin. Bunları gelip yerlerine yerleştirin. Ortadaki havuzun demir parmaklıkları açılacak. Böylece bölümü bitirin.

Alevleri yakmadan da bölüm oynanabiliyor. Alev sesi geliyor fakat alevler yok. Denediğim taktik biraz sabır istiyor. (Alevler yanarsa quit, play game, resume game, taşın oradaki checkpoint’ten başlayabilirsiniz.) Taşın ortalarına yakın bir yerden zıplarsanız, öndeki kayanın kenarından tutuyor ve alevler yanmıyor. Relic için ise taşın sonuna kadar gittim ve zıpladım, alevler yine yanmadı ama relic için kolu çektikten sonra taşın orda checkpoint verdiği zaman, quit, resume game yaparsanız relic’in olduğu sütun aşağıda başlıyor. Dikkat. Birde enerjiniz az iken checkpoint alırsanız, oyundan çıkıp resume game yaparsanız, enerji barı tamamlanıyor.(CHECKPOINT)

LEVEL: 8 Greece: Tomb of Tihocan:
Kills:
8
Supplies: 9
Artifacts: 2
Relics: 0

Havuza dalın. Geniş bir nefes alın alttaki dehlizden Tomb of Tiocana geçin. Farelere dikkat. Sandığı ileri itin. İleride sandığı kullanarak diğer bölüme geçin. Geldiğiniz yer bir sarnıç. Solda manivela var. Bunu çevirince burası su doluyor. Şimdilik su doldurmayın. Geliş kapısının sağ tarafında barı kullanarak, yan duvar çıkıntılarından da faydalanarak devam edin. 2 sandığı aşağı atacaksınız. Bir kat aşağı inin. Burada da bir manivela görüyorsunuz, bu da suyu dolduruyor, boşaltıyor.

En aşağı zemine inme yolunu bulun. Zeminde 2 adet yer düğmesi var. Sandıkları bu düğmeler üzerine koyun. Bir parmaklık açıldı ve yerdeki deliğin kapağı yukarı fırladı. Zaten yapmak istediğimizde, bu kapağı en üst seviyeye çıkarıp sal gibi kullanmak ve yukarıda gördüğünüz üç ağızlı çeşmenin olduğu odaya girmemiz. Bir kat yukarı çıkın, manivelayı çevirin. Su dolunca gidip salı küçük havuzcuğa çekin. Bunu yapmazsanız işiniz uzar. Salı hareket ettirmek için sala atlayın, tavandaki sütundaki halkalara çelik halatınız atarak çekeceksiniz. Salı çıkmak istediğiniz yerin altına getirin. Şimdi en üst kata çıkın. Manivelayı döndürün ve odaya su ile doldurun. İlk başta aşağıda timsahlar vardı. Fakat ne olduysa sonra kayboldular. Yüzerek salın olduğu yere gelin ve zıplayıp üç çeşmeye varın (CHECKPOINT).

Suya dalın akıntının yardımı ile bir mağaraya geliyorsunuz (CHECKPOINT). Buradan yine suya dalın ve yan dehlizden geçin, yukarı çıkın. Geldiğiniz yerdeki 2 at heykelinin olduğu bina kapısı kapalı. Şimdi bu kapıyı açan kolu bulmalıyız. Tekrar suda, salın sağ tarafına doğru yüzün ve aşağıda bir dehliz var. Buradan geçin ve kolu bulun, indirin. (CHECKPOINT) Kapı açıldı. Bu kapı kollarını neden uzağa koyarlar ki? Birde hangi mekanizma çalışıyor, kapı açılıyor anlamak mümkün değil. Açılan kapıdan girin. The scion’un ikinci parçasını almak üzereyken kafanıza bir silah dayanıyor ve karşınızda Pierre. The scion’u sizden alıyor ve kaçarken kapıdaki at adamların Pierre'i ayakları ile nasıl ezdiğini dehşetle görüyorsunuz. Bu at adamları öldürmek için sıkı bir savaşa hazır olun. Taktiğiniz şu olmalı: Shutgun etkili bir silah ama mermisi fazla değil. Zaten shutgun mermisi bitince mecburen pistol kullanıyorsunuz.

Sağa sola sıçrayarak devamlı hareket halinde olun. Yoksa normal sarı ateşin hedefi oluyorsunuz. At adamlar şaha kalktığı zaman size yeşil bir ışın fırlatarak, sizi taş haline getiriyorlar. Sonrada gelip çifte atıyorlar ve enerjinizin yarısını götürüyorlar. (Bu ışını attıklarında kaçmak biraz zor oluyor. Ama eğildiğimizde bizi donduramıyorlar. At adamları devamlı ateş ederek kızdırın. Böylece sağ üstteki kırmızı bar doluyor ve şaha kalkıyor, işte bu anda sağ mouse tuşuna basın (Combat modu). Bu anda ateş ederseniz, sağ altta dört yönü gösteren bir simge çıkıyor. Tam bu anda şhift tuşu ile birlikte yön tuşlarına basarsanız, yuvarlak iki tane hedef işareti beliriyor. Bunlar birbirleri ile birleşince kırmızı oluyor. Tam ateş edeceğimiz zaman, bu zaman. (Slow motion) Ateş edince at adam sersemleyecek ve başını 2 yana sallayacak. İşte bu anda Q tuşu ile çelik halatınızı fırlatın ve at adamın kalkanını düşürün. Bu 1-2 saniye süren bir zaman. At adam size yeşil ışını atacağı zaman E tuşu ile kalkanı alın ve yeşil ışını at adama yansıtın. At adam taş kesilecek hemen silahınız çekin ve devamlı ateş edin. Enerjileri olan yukarıdaki sarı bar çok azalıyor. Yeteri kadar hızlı olursanız parçalayabilirsiniz. Araya demo giriyor (CHECKPOINT).

EGYPT:

LEVEL: 9 Egypt-Temple of Khamoon
Kills:
24
Supplies: 33
Artifacts: 3
Relics: 1

Mısıra hoş geldiniz. Motosikletten inin içeri girin. Aşağı usulca inin. Odanın karşısında iki kayayı çelik halatınızı kullanarak aşağı indirin. Soldaki sandığı çekin, arkasındaki medipack’i ve cephaneyi alın. Sandığın üzerinden yukarı, bar ile kayan zeminden atlayın ve tutunun. Sonuçta odacığa girin. Kolu kullanarak yukarı kata çıkın. Kayan zeminden atlayıp barı kullanarak karşı odaya geçin. (CHECKPOINT) Aşağıda bir panter sizi gözlüyor. Bunu hal edin. Geldiğiniz yerde 2 adet mumya sizi bekliyor. O da ne? Canlanıyorlar galiba! Hücuma geçtiler! Bunları öldürün. Bu bölümde yapacağınız şey. Ortada bulunan sütuna 4 adet simge bulup yerleştirmek ve oradaki ana kapıyı açıp Sanctuary’e geçmek. Şimdi dört simgeyi aramaya başlayalım.

Sakallı heykelin sağındaki sütundan yukarı tırmanın sonra diğer sütunu kullanarak yukarı çıkın (CHECKPOINT). Kırmızı düğmeye ateş edin. Çıkan bar demirinden karşıya atlayın. Sütunun tepesine, oradan diğer sütuna ve sakallının kafasına atlayıp arka tarafından dolaşın. Kolu indirin. Aşağıdaki kapı açıldı

(CHECKPOINT) Solda aralıktaki büyük medipack’i alın. Aşağı inip kapıdan geçin. Koridordan sonra altı heykelin olduğu odaya geleceksiniz. 2 panteri öldürün. Aşağıda 2 panter daha gelecek, onları da halledin. Karşı duvardaki kolu indirin. Hızla geldiğiniz kapıya koşup, kayadan ilk heykele sıçrayın. Önce karşısına, sonra en uçtaki heykele gidin. Çelik halatı kullanarak duvardan yürüyün, duvar çıktısına tutunun. Kapıdaki böcek motifli kolu kullanarak yukarı ve yan duvardan odacığa girin. Çok çabuk olmalısınız. Koridorun sonunda duvara girip çıkan bar demiri var. Buna atlayın. Sonra diğerine hareketli taşa atlayın. Hızla E tuşun basıp. Yukarı zıplayın (Çok kolay) Yukarı çıkın (CHECKPOINT). Havuzlu bahçeye geldiniz. Aşağıda 2 timsah sizi bekliyor. Bunları öldürün. Havuza girin. Kolu çekin ve hızla açılan su altı demir parmaklık kapıdan girin. (CHECKPOINT)

Dört köşesi havuzlu odaya geldiniz. Böcekli kola atlayın, üste tutunun sonra yan platforma zıplayın. Çok hızlı olmalısınız. Çünkü platform kapanıyor. Acele ile koşup odanın diğer yanındaki duvar çıkıntısına yapışın. Alttaki zemin geri gelince ters takla ile ve koşarak böcekli kol ile yukarı sonra yan üst odaya girin. Aynı hareketlerle direğin tepesine çıkın. Diğer direkten odacığa girip kolu çekin. Böylece sandık aşağı düşecek. Aşağı inin küçük medipack’i alın.

Şimdi orta kata inin. Sandığı köprüden geçirip sağdaki duvar kenarında çekin. Sonra sağ kenara yanaştırın. Duvar çıkıntısına atlayıp yukarı zıplayın. Ters atlayışla platforma ve hızla koşarak böcekli kola, üste zıplayın. Çok hızlı olmalısınız. Bar demiri ile ızgaralı aralığa atlayın. Karşı duvarda kapalı bir kapı var. Çelik halatla onu açın ve kapanmadan çelik halatı tavandaki kancaya atarak, karşıya zıplayın. İçeride kolu indirin. (CHECKPOINT)

Böylece tavandaki kapaklar açıldı. Önce sağdaki kapağa atlayın. Üste zıplayın. Bar demirinden yukarı çıkın. Kolu indirin (CHECKPOINT)
Aşağıdaki kedi heykelinin çevresi açıldı. Suya atlayın. 3 timsahı öldürün.

Kedinin oradan aşağı inin. İlerideki odada panterleri öldürün. Kolu indirince 2 panter daha çıkıyor onları da öldürün. Arkadaki odadan büyük medipack’i alın. Kapının solundan zıplayıp, kapı üstünü de kullanarak üste çıkın. Ters atlayışla ortadaki sütuna sonra üste ve kola atlayın, sonunda dikili taşa çıkın. Sağdaki aralıktan devam edin. (CHECKPOINT) Panteri öldürün. Sağda yukarı çıkın. Merdivenden tırmanın. Burada da bir kol var. Bu kolu indirin. Hızlı olma zamanı. Önce karşı heykele, sonra ileri sonra sağa sonra ileri heykele atlarsanız, yukarı platforma çıkarsınız. Büyük medipack’i alın. Kolu indirin. Demoda ne yapacağınız gösteriliyor. Merdivenden inin, köşedeki kayalıktan çelik halatı kullanarak duvardan yürüyün ve gerinizdeki duvar çıkıntısına atlayın. İlerleyin, dikkat burası çöküyor. E tuşu ile hızla geçin. Böcek motifinin sol koluna atlayın. Tabanda toz toprak içinde bir kapı açılıyor. (CHECKPOINT) Aşağı inin 3 kapı var. Şimdilik kum yığının üzerindeki kapıdan girin. Geniş odada sütunlar ve motifler var. Bütün küp kayaları çekin. Odalara bakın. (Bazılarından panter çıkıyor dikkat) Duvardaki motifler ile dıştaki sütun motiflerini eşitleyin. Mesela ördek motifi ile yarım dolu bardak, bıçak motifi ile yarı dolu damacanayı eşleyeceksiniz. Böylece ana kapı açılacak. Kapıdan geçin bölümü bitirin.

LEVEL: 10 Egypt-Obelisk of Khamoon:
Kills:
7
Supplies: 22
Artifacts: 4
Relics: 0

İlerleyip, havuzlu yüksek odaya gelin. Sağdaki kolu indirin. Köprü aşağı inecek Eye of Horus’u alın. Suya atlayın. Bu bölümde hangi kapıdan girip hangi kapıdan çıkıyorsunuz çok dikkat etmeniz lazım. Kapıların üzerindeki simgelere dikkat edin. Zaten bu simgelerin temsil ettikleri şeyleri toplayacaksınız. Sudan çıkıp kapıdan girin (Ankh of Isis kapısı). Koridorda ilerleyin, 3 adet otomatik açılıp kapanan kapıdan geçin. Yeni geldiğiniz odada kolu indirin, koşarak yükselen sütundan en yukarı platforma çıkın. Buradan karşıya atlayın. Sol platforma. Sütunu dönün yukarılara tırmanacağız. Üç sütunun yan çıkıntılarını barı kullanarak yan platforma, oradan halatınızı kullanarak duvar çıkıntısını ve sonuçta soldaki balkona çıkın. Büyük medipack’i alın. Mumyayı öldürün. (CHECKPOINT)

Çöken 2 bar ile duvar çıkıntısına ulaşın; ezici üç kapıdan geçip. Büyük sütunun bulunduğu odanın en üstüne gelin. Yan çıkıntılardan ve bardan kola ulaşın ve indirin. Aşağıda köprü ve yanlardaki iki kapı açıldı. Geri dönüp açılan kapıdan girin. (CHECKPOINT) İnen köprüye gelin, duvardaki Ankh of Isisi alın. (CHECKPOINT)

İleride meyilli rampadan kayarken halatınızı kullanın. Aşağı düşerseniz mumya geliyor. Mumyayı öldürün. Duvardaki hücreye girin ve kolu indirin. Birçok kapı açıldı. Aşağı inin koridorda ilerleyin.

Scarb of Osiris (Böcekli) kapıdan girin birçok bıçaklı ve açılır kapanır kapıdan geçip zemindeki su seviyesinde gördüğünüz demir parmaklığın oradaki kolu çekeceksiniz yukarıda scarb köprüsü açıldı. Gerisin geriye giderek Scarb of Osirisi alın.

Şimdi köpek motifi olan kapıdan girin. Yine birçok tehlikeler ile uğraşacaksınız. Bunların belli başlıları koridorda ikili gelen bıçaklar. Üçlü direkler. Bu direklerin tepesinde duruyorsunuz. Yanlarda sizi pestil yapmaya hazır açılır kapanır kaplar var. Şayet zamanlamanız iyi değilse sizi havada sinek gibi eziyorlar. 2-3 yerde bunlar var. İnsanı gerçekten uğraştırıyor. Ayrıca Lara'nın parçalara ayrılması kanının bile toz haline gelmesini görmek gerçekten üzücü. Bunları geçtikten sonra yukarıda platforma geliyorsunuz, solda altın kulp var. Duvar çıkıntısını kullanarak aşağı indirin. İndirmenizle birlikte bütün duvarlarda bıçaklar hareket etmeye başlıyor. Yan duvar çıkıntılarını kullanarak bıçaklara da dikkat ederek, aşağı inin (Nasıl olacak bu iş).

Aşağıda 3 mumya var bunları halledin. Kolu çekin. Bu defa geldiğiniz yerde deprem oluyor ve taş basamaklar düzleşiyor. Yeni bıçaklar harekete geçiyor. Şimdi en yukarı çıkacaksınız. Ama çıkarken ölümlerden ölüm beğeneceksiniz. Bıçaklar çok defa sizin enerjinizi ve canınızı almakla kalmıyor, ipi de kesip aşağı düşmenize neden oluyor. Tabii ki checkpoint’lerde çok geriden olduğu için, aynı şeyleri yapmak insanı yoruyor. Sonunda yukarı çıkın ve yine 3 direğin tepesinde, akrobasi yaparak kapanır kapılarda, pestil olmadan kola ulaşın. Kolu indirince dördüncü köprü de aşağı iniyor. Aynı zamanda köprülerin olduğu sütunun altındaki demir parmaklık da açılıyor. Son inen köprüye gidip Seal of Anubisi alın.

Böylece dört simgemiz hazır. Suya atlayın. Açılan demir parmaklıktan geçin. Su altından devam edin, merdivenden yukarı çıkın. Böylece bölüm başındaki sakalı ve sakalı kırık heykelin olduğu bahçeye geliyorsunuz (Temple of Khamoon). Simgeleri sütuna yerleştirin. Ana kapı açılacak. İçeri girin. (CHECKPOINT)

LEVEL: 11 Egypt-Sanctuary of Scion:
Kills:
24
Supplies: 8
Artifacts: 2
Relics: 1

Merdivenden çıkın, sütunlarını olduğu odaya gelin. Burada sütunları çevirerek duvardaki motiflere denk getireceğiz. Yapınca ortadaki sütun yükseliyor yukarı tırmanıp merdivenden çıkın, büyük heykelin olduğu bölüme gelin. Heykelin ayakları arasında bulunan kapıyı açacağız. Aşağı inin karşıdaki merdivenden yukarı çıkın ve önce sağa atlayın ve barları kullanarak heykelin solundaki platforma çıkın. Öndeki sütundaki çatlaklardan en yukarı tırmanın. En tepede 2 uçan canavar saldırıyor. Öldürmeye çalışın. Attığı ateşlere dikkat edin. Sonra savuşup gidiyorlar. Ama kozumuz daha bitmedi. Barı kullanarak karşıya atlayın. İlerideki kolu gidip indirin. Gelen zeminden aşağı gidip heykelin karşısındaki merdivenden bu defa sola atlayın. Kayaları geçip heykelin soluna geldiniz. 3 sütunu ve duvar çıkıntısını kullanarak üst zemine çıkın. Canavarlar burada da hücum ediyor. Sıkı bir savaş yapın. Bu defa kozumuzu paylaşalım ve onları öldürelim.

İlerleyip kolu çekin. Açılan yerden merdivenlerden çıkın 2 adet pestil yapıcı, açılır kapanır kapılardan geçin. Havuzlu odaya geldiniz. Sağda kol var, odanın 4 tarafında halat atılıp çekilecek çengel var. Ama şimdi onlarla işimiz yok. Suya atlayın. Karaya çıkın. Sağdaki hareketli kayaya zıplayın, yukarı çıkarken bu aşağı inecek ve çengelleri kelepçeye alacak. Aynı zamanda arkanızdan bir sütun yükseliyor. Bu işlemi odanın 4 tarafında yapın. Hareketli barlardan geçmek biraz zor olabilir. Sonuçta 4 sütun yükselince yukarı gidip kolu indirin. (CHECKPOINT) Böylece tavandaki dikili taş aşağı iniyor. Diğerlerine enerji veriyor ve bir piramidin silueti altında kapı açılıyor. Ortadaki platforma çıkın, kapıdan girip Ankle Key’i alın. Tabii daha önce mumyayı öldürün. (CHECKPOINT)

Şimdi suya atlayın ve aşağıda açılan demir parmaklıklı kapıdan girin. Uzun koridoru geçin ve at adamı öldürün. Ama bu at adam Yunanistan’dan gelme değil. Hemen ölüyor. Yukarı çıkıp Ankle Key’i yerine koyun. Heykelin sağından yukarı çıkın. Kolun olduğu yerden merdivenlerden yukarı çıkın. Barı kullanarak ezici kapılardan atlayıp, geçin. Yine aynı tip bir odaya geliyorsunuz. Burada da yapacaklar aynı şey. Yalnız kola gitmeden önce duvarın yan çıkıntısını kullanıp, ilk sütunu yükseltirseniz işiniz kolaylaşır. Sütunları yükseltip yukarıdaki dikili taştan alınan enerji ile kapıyı açmalısınız. İçeriden ikinci Ankle Key’i alacaksınız ve getirip yerine takacaksınız. Bu defa at adamlar 2 tane.

Açılan kapıdan girin. Fareleri öldürdükten sonra büyük bir havuza geliyorsunuz. iki sfenks heykelin arasındaki kolu indirin. Böylece su seviyesi alçalacak. Soldaki heykelin ayaklarına çıkın. Yandaki duvar çıkıntısını kullanarak merdivene gelin ve en yukarıdan sola atlayarak duvar çıkıntısına zıplayın. Çıkıntılardan ilerleyerek sonuçta heykelin önündeki boşluğa geleceksiniz. Buradaki böceklere ateş açacaksınız. Böceklerin ne yönde olacağı, yerdeki motifte var. Böylece demir parmaklığı açın, kolu çekin (CHECKPOINT). Su seviyesi biraz yükselecek. Kapının solundaki merdivenden en üste tırmanın duvar çıkıntılarını ve barı kullanarak diğer sfenks’e atlayın. Buradaki altın halkaya tutunursanız, ikinci sfenks altındaki demir parmaklıklı kapı açılıyor. Dikkat edin bu zamanlı bir kapı, hemen suya düşün hızla yüzerek açılan yerden girin. Yukarıda aynı şekilde böceklere ateş edeceksiniz, bu defa motifler su altında. İyice öğrendikten sonra gelip böceklere ateş edip kapıyı açın, girip kolu indirin. Böylece su biraz daha yükseldi. (CHECKPOINT) Tekrar ilk sfenks’e gidip, yükselen suyun aynı seviyeye getirdiği odaya girin. Hareketli bar ile yukarı çıkın. İleride altın halkaya zıplayıp aşağı indirin. Su bir seviye daha yükseldi. Şimdi su geldiğiniz yerin karşısındaki kapının seviyesine geldi. Buradan geçin. Uzun bir koridordan sonra sütunlu odaya geldiniz. (CHECKPOINT) Sıkı bir savaş için hazır olun.

At adamlar mumyalar 6-7 kişi saldırıp duruyor. Paçanızı kaptırırsanız yön tuşları ile kurtulun. Sonuçta hepsini öldürün. Sağdaki ilk sütun çatlağından yukarı zıplayın. En üstten bir aşağı inip ters atlayışla ikinci daha sonra ters atlayışla üçüncü sütuna atlayın.

Çelik halatı kullanarak, duvardan yürüyün ve sütunlar vasıtası ile simgeyi kullanacağınız platforma atlayın. Simgeyi koyun (CHECKPOINT). Diğer platforma ulaşmak için geldiğiniz yerdeki aynı sütunu kullanarak ikinci sütuna atlayın. Dönün bu defa diğer sütuna değil, koridor tavanındaki çengele ip atarak salının ve sütuna zıplayın. İkinci ve üçüncü sütunlardan platforma çıkın, simgeyi yerleştirin. Açılan kapıdan gidip The Scion’un üçüncü parçasını alın.

Araya demo giriyor. Topladığınız parçaları Natala'ya veriyorsunuz. Ama arada anlaşmazlıklar çıkıyor. Adamları güzelce pataklamak için ekranda çıkan ok işaretlerine basın. Çok güzel bir demodan sonra kendimizi Jacqueline Natla'nın yatına atıyoruz. Böylece bölüm bitiyor.

LOST ISLAND

LEVEL: 12 Lost Island- Natla's Mines:
Kills:
3
Supplies: 10 (Shotgun, SMG ve Pistol)
Artifacts: 4
Relics: 1

Yüzerek mağaraya, yani maden ocağına girin. Şelalenin arkasındaki gizli geçidi takip edin. Bar ve duvar yan çıkıntılarından ipe, oradan sallanan sandığa, diğer sandığa ve ip ile şelalenin üstüne atlayın. Ters atlayışla diğer kıyıya, sonra da mağarayı takip edin. Komanda odasına düşeceksiniz. Sol tarafta farelerin olduğu yerde vagon üzerindeki Red Fuse’yi (Kırmızı sigorta) alın. Kumanda odasına gidip takın. Düğmeye basın. Vinç hareket edecek.

Gidip sandığın üzerinden binanın çatısına çıkın. Uzun koridordan sonra karşıya atlayın (CHECKPOINT) İskeledeki sandığı aşağı itin. Duvar yan çıkıntılarından karşı iskeleye, rampadan kayarken karşıya sonra, tel örgü içindeki Green Fuse’yi alın. Çelik halatla duvardan yürüyerek buradan çıkın. Kumanda odasına gelin, yeşil sigortayı takın ve düğmeye basın. Kırmızı düğmeye basarsanız vinç atlayacağınız şekle geliyor. Aşağı inip sandıklardan yukarı çıkın. Büyük medipack’i alın. Vinçteki sandığa atlayıp dolanın ve iskeleye ters atlayış yapın. Mağaradan sağdaki yola sapın, 2 defa merdivenden inin. Aşağı düşün Blue Fuse’yi alın.

Dönüş biraz çetrefilli. Kutunun üzerine çıkın buhar püskürten iki boruyu kullanarak üst platforma atlayın. Dönen aletin düz tarafına atlayıp, dönünce vagonlara zıplayın. İkinci vagondan ters atlayışla karşıya ve buhar borusundan yukarı. Duvar çıkıntılarından geldiğiniz mağaraya girin, gidip mavi sigortayı yerine koyun, düğmeye basın. Şimdi düğmelerle oynayarak vincin uzundaki sandık ile binanın tavanını göçertin. Gidip binanın tavanından içeri girin. Silahı alın. İlk işiniz fareleri öldürmek olsun. Çünkü çok şımardılar. Rayları takip edin. Küçük kumanda odasının camlarını kırın. Sandık vasıtasıyla kumanda odasına girin. Düğmeye basın. Vagon ile delici alet yer değiştiriyor. Aşağı inip delici aleti çalıştırın ve hareket edin. İleride Larson karşınıza çıkıyor. Burası yolun sonu, sigorta bende dese de inanmayın. İnin güzel bir haklayın. Fakat nedense Lara, Larson’u öldürdüğüne üzülüyor. Eline de kanı bulaştı. Larson'dan Blue Fuse’yi alın. Yerdeki Shutgun’ı da almayı unutmayın. Gidip Blue Fuse’yi yerine koyun ve yolu açın.

Gelip deliciyi çalıştırın ve yolu açarak, madenin alevli kısmına girin. (CHECKPOINT) Burada yapacağınız akrobasi numaraları ile karşı tarafa geçin.

Mağarada ilerleyin. Yarı yolda meyilli kayadan ters atlayarak yukarı tutunun ve kayanın üzerine çıkın. Sonra karşıya ve kayarken zıplayıp yukarı çıkın, Kold sizi bekliyor. Biraz konuştuktan sonra kavga başlayacak. Kavgaya The Kid'te karışıyor. Ok işaretleri ile kavgayı kazanın. Tabii ki dramatik olarak iki arkadaş birbirini öldürüyor. Sonra 2 ceset ve bir Lara kalacak. Şimdi tırmanma zamanı. Lavların olduğu yukarı tırmanın. Soldaki kayadan yukarı çıkın. Alttaki mağarada büyük medipack ve şarjör var. Bunları alın, tekrar yukarı çıkın. Sütunların bulunduğu bir piramittesiniz. Bazı sütunlar daha süslü. Bunlar çökünce ışın çıkarıyorlar. Bu sütunları çökertmelisiniz. Sırası ile atlayıp, çökecek sütunları çökertin. Daha sonra sütundan sütuna atlayarak, yukarıdaki kapıdan girin ve kolu çekin. Lavlar aşağı inecek ve kapı açılacak. Aşağı inip kapıdan girin ve bölümü bitirin.

LEVEL: 13 Lost Island-The Great Pyramid:
Kills:
21
Supplies: 22
Artifacts: 1
Relics: 1

Koridorda ilerleyin. Süslü odaya gelin. Burada iki uçan canavar (zebani) saldırıyor. Bunları halledin. Sonra soldaki kapıdan girip merdivenlerden yukarı çıkın. 2 zebaniyi öldürün. Karşıya geçip sağa devam edin. Böyle lay lay lom gidiyorsunuz ama fırtınadan önceki sessizliğe kanmayın. Birazdan sular ısınacak. (CHECKPOINT)

Geldiğiniz balkonda sağda gördüğünüz işarete ateş edin. Simgeleri tek tek yakın. Bir zebani gelecek, onu öldürün. Yine simgeleri yakın. Gördüğünüz gibi simgeler söndüğü an çengelde geri kaçıyor. Onun için hızlı olmalısınız. Çengel olduğu sürece de alttaki platform geri çekiliyor. Yani zorluk içinde zorluk. Hemen yandaki sütunun çatlağına atlayın, sonra halatı kullanarak ve duvarda yürüyerek diğer sütunun çatlağına atlayın ve platforma çıkın.

Burada da aynı şeyleri yapacağız. Ama bu defa 2 zebani geliyor. Bunları halledince yanlarda bar demirleri çıkıyor. Bunlara atlayın ve sütunun çatlağından ipi kullanarak ters atlayışla diğer platforma varın. Uğraşacağınız bir platform daha var. Aynı işlemleri burada da yapacaksınız. Sadece değişen kayarak zıplayacağınız barlar ve yaratıklar. En üst platforma çıkın. Kapıdan geçip koridorda ilerleyin. (CHECKPOINT)

Kayarak bir odaya düşeceksiniz. Odanın ortasında değirmen taşı gibi bir taş var. Bunu döndürün. Her iki merdivenin altındaki platformlar açılıyor. Öncelikle kapıya değil, kola giden merdivene tırmanmalısınız. Dikkat edin, çünkü zamanlı. Merdivenin üzerinden atlayacağınız duvar çıkıntısı buhar üflüyor. Onun için çok hızlı olun. Ters atlayışla platforma çıkın ve kolu indirin. Kapı açıldı. Şimdi hızla aşağı inin değirmen taşını çevirin, bu defa karşı merdiveni kullanarak kapıya gelin. Kolu indirin ve içeri girin. Koridor sonunda iki tarafta kol var. Bunlara güzel bir zamanlama ile ulaşın ve kolları indirin. Köprüden geçin. Araya demo giriyor. Jacqueline Natla ile biraz konuşun. Kötü niyetini anlayacaksınız. Scion’a ateş ediyorsunuz. İyice çıldıran Natla sizi aşağı atmaya çalışırken kendisi kül oluyor. Bu sırada yumurtadan taze bir canavarınız dünyaya geliyor. Öldürmek için Allah size güç ve kuvvet versin. (CHECKPOINT) Bölüm burada bitiyor..

LEVEL: 14 Lost Island-Final Conflict:
Kills:
9
Supplies: 24
Artifacts: 4
Relics: 0

Bölüme canavarla savaşarak başlıyoruz. Buradaki taktiğinizde aynı dinozor veya at adamları geçmeniz gibi olacak. Canavarı kızdıracaksınız. Sağ üstteki kızgınlık barı dolunca canavar kükrüyor. Bu sırada sağ mouse tuşuna basın (Combat modu). Bu anda ateş ederseniz, sağ altta dört yönü gösteren bir simge çıkıyor. Tam bu anda şhift tuşu ile birlikte yön tuşlarına basarsanız, yuvarlak iki tane hedef işareti beliriyor. Bunlar birbirleri ile birleşince büyük kırmızı hedef simgesi beliriyor. Tam ateş edeceğimiz zaman bu zaman. Slow modu güzel kullanmalısınız. Yaratığı kızdırmak, en iyi shutgun ile oluyor. Ama mermileri dikkatli kullanmalısınız.

Bu şeklide 2-3 defa ateş edince canavarın enerjisi azalıyor. Canavarı lavları bulunduğu platformun kenarına çekin. Aşağıda lavlar alev alev yanıyor. “Bu canavarı buraya atmalıyım” diye düşünüyorsunuz.

Size yumruk sallayacak. Bunlardan korunmalısınız. Ayrıca eli sıkıştığı zaman parmaklarına ateş etmelisiniz. Çünkü aşağı düşmemek için platformun kenarlarına tutunacak. Sonuçta aşağı düşerken sağ eli ile yapışıyor. Eline ateş edin. Sol eliyle de tutunduğu zaman sol eline ateş edin. Böylece aşağı ateşe düşüyor ve kebap oluyor.


Kapıdan girin. (CHECKPOINT) Lav akarsuyunda ilerleyeceksiniz. Önce küçük taşa sonra diğerine atlayın. Büyük medipack’i alın. Direğin tepesine zıplayın, E tuşu ile dengenizi sağladıktan sonra platforma atlayın. Çıkıp hemen sol taraftaki kaya arkasına gizlenin ve gelen canavarı öldürün. Sonra kolu çekin. Diğer platform yaklaşınca buna zıplayın. Sonra sağa geçin. Koridorda ilerleyin (CHECKPOINT). Gelen at adamı öldürün, sonra uçan canavar geliyor, bunu halledin. Havuzlu odaya gelince suya girin ve kolu çekin. Gidip açılan platformdan kovuğa girin. Önünüzü bir kafes tıkamış. İterek yolunuzu açın. Odaya inin. Sandığı geldiğiniz kapalı kapının yanına taşıyın. Kayadan yukarı çıkarak kolu indirin, kapı açılacak. İnin sandığı kapıdan geçirin ve kovuk içerisindeki nesneyi alın. Tekrar sandığı diğer tarafa taşıyıp üzerine çıkın (CHECKPOINT).

Karşıya zıplayıp sarı buhar püskürten 3 tane çıkıntıdan sola devam edin. Hızlı gitmek için sağ yön tuşu ile birlikte E tuşuna basın. Sonra çelik halatı kullanıp ara yere geçin. Aşağı inip kolu indirin, inince hedef alıp üstteki simgeye ateş edin. Böylece havuz içindeki geçidin kapısının biri açacak. Sonra buradan çıkın. Gelip kapının diğer yanındaki kolu indirip aynı şekilde simgeye ateş ederseniz, su altındaki geçidin ikinci kapısı açılacak. Havuza girip geçitten geçin ve yeni yere geldiniz.

Burası lavların şelale gibi aktığı yer. Koridorda ilerleyin. Geldiğiniz zaman merdivene atlayın. Sonra yukarı tırmanıp yana atlayarak karşı kıyıya duvar çıkıntısına tutunun. Aşağı düşüp büyük medipack’i alın. Bir kat aşağıya ve ters atlayışla arka tarafa atlayıp tutunun ve aşağı inin. Burada neden checkpoint yok ki?

Alevlerin ortasındaki iki kayaya atlayın. Dikkat bu kayalar gömülüyor. Sonra duvara, oradan da direklerin tepesine ve bar ile karşıya atlayın. Tabii bu sırada alev püskürtmelerinden kendinizi koruyun ve zamanlamayı iyi yapın. Merdivenden yukarı çıkın. (CHECKPOINT) İşte karşınızda Natla. Siz ateşe düştü diye sevinirken, küllerinden tekrar dirilmiş. Üstelik bu mutasyon geçirmiş ve kanatlı hale gelmiş ve ateş fırlatıyor.r.

Savaşa önce alıştırma ile başlıyor. Yani vurdukça enerjisi azalıyor. Çabuk öldürürüm diye seviniyorsunuz. Ama böyle olmadığını kısa zamanda anlıyorsunuz. Öncelikle kanatlarına ateş edip tüylerini yolun. Natla buna çok sinirleniyor. Boğazımıza sarılıyor. Bu sırada demode sırtındaki mavi ışığa dikkat edin. Çünkü ikinci parti savaşta buraya ateş etmemiz lazım.

İkinci parti savaşta kızgınlık barı da devreye giriyor. Taktiğiniz yine aynı olmalı. Kızdırdığınız zaman Natla size hücum ediyor. Sağ altta mavi yön tuşları belirince yavaş moda geçin (Shift + yön tuşları). Bu sırada takla atıp Natla'nın arkasına geçerseniz, kırmızı büyük hedef beliriyor. Natla'nın sırtındaki mavi ışığa denk getirirseniz ve bu işlemi 3-4 defa yaparsanız, enerji iyice azalacak. Sonunda Natla alnına aldığı darbe ile kafası tutuşuyor. Bu sırada ekranda yön tuşları belirecek, bu oklara basarak Natla'nın işini bitirin. En son sütuna ip atıyorsunuz ve Natla sütun altında kalıp can veriyor. Ama bu sütun başınıza iş açıyor. Adadaki düzen bozuluyor ve her şey devrilip dökülmeye başlıyor. Adadan kaçın. Suya atlayıp teknenize binin ve yeni maceralar için pervaneyi döndürün.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst