Siber Suç Nedir ? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Siber Suç Nedir ?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
İngilizce’de cyber crime, Fransızca’da cybercriminalité ve Almanca’da computerkriminalität olarak kullanılan siber suç terimi basitçe, bilgisayarı ilgilendiren suçlar olarak tanımlanabilir.

Amerikan Ulusal Adalet Enstitüsü, bilgisayarla ilgili suç terimini kullanarak “bilgisayar teknolojisi bilgisinin dahil olduğu ceza kanunu ihlalleri” tanımını yapmaktadır.

İlk kullanımından bu yana altmış yıldan fazla süre geçmiş olan bilgisayarların, kullanım alanları her geçen gün artmış, neredeyse girmediği hiçbir alan kalmamıştır. Mal ve hizmet üretiminde, yayıncılıkta, güvenlikte, silahlarda, coğrafik hizmetlerde, insanlar arası sosyal ilişkilerde ve sayılamayacak sayıda birçok alanda bilgisayar kullanımı yaygındır ve her geçen gün de artmaktadır.

Birden fazla kişinin birlikte yaşaması sırasında da haksızlıkların olması doğaldır. Bunların bir kısmı devlet tarafından müeyyideye de bağlanabilir. Bunlara hukukta suç denir. Bilgisayarın kullanıldığı bu alanlarda bilgisayarı ilgilendiren suçların olması da normal bir süreçtir.

Haksızlığa sebep olmanın ceza hukukunda yer alması kaçınılmazdır. Siber suçların ceza kanunlarında ayrı suçlar olarak tanımlanmasına ihtiyaç olup olmadığı konusunda farklı görüşler vardır. Bir görüşe göre, mevcut kanunların bilgisayarla ilgili suçların cezalandırılması konusunda yeterli olduğu ve bilgisayara özel düzenleme yapılmasına gerek olmadığı savunulurken diğer görüşe göre ise hukuki, teknik ve pratik argümanlar örnek gösterilerek dijital çağda mevcut yasaların yetersizliğinden bu suçlar için özel düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Mevcut kanunların dijital çağdaki suçlara uygulanması konusunda teknik sorunların olduğu kuşkusuzdur. Ancak buradaki asıl sorunun, dijital çağdaki yeni hakların aslında insanların baştan beri sahip olduğu hakların yeni görünüşleri olduğunun tespitindeki zorluktur. İnsanların binlerce yılda oluşturduğu hukuk kurallarında belirlenen hakların ötesinde yeni hakların ortaya çıkmadığı gerçeği göz ardı edildiğinden, siber suçlar için özel düzenlemeler hem Avrupa Birliği tarafından kabul edilmiş hem de bizim kanunlarımızda da yer bulmuştur.

Bu sebeple özel kanunların varlığına ihtiyaç olmadığı düşünülse de, bu çalışma şu anki mevcut duruma göre yapılmıştır.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst