Nedir Bu NFT? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Nedir Bu NFT?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
NFT, hız çağının karşı konulamaz el çabukluğuyla gündemdeki yerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olsa bile, henüz hala dillerde dolanmaya devam ediyor. Ama özellikle sanat takipçileri ve ekonomistlerin kulaklarını dolduran bu ismin tam olarak neyi ifade ettiğini bilmeyenler var. Bu yüzden NFT’nin ne olduğuna ne olmadığına ne gibi tehlikeler ve faydalar sağladığına bir de burada değinelim.

NFT Nedir?​

Non-fungible token (değiştirilemez jeton) dijital bir tescil şeklidir, bir sanat biçimi değildir. Fakat sanata sanal ortamda dolaşım imkânı vermesi ve çağdaş sanatın yeniliklere açık tutumu, NFT’nin sanatla eş olarak algılanmasına neden oluyor. Aslında olan, sanat üretiminde teknolojinin ön plana çıkmasıdır. Tamamen dijital işlerin soyut yapılarını destekleyen bir sistem sunar NFT. Elle tutulamayan sanat eserlerinin aidiyetini tescil eder, bu sayede eserin el değişiminde güvenilir bir ortam sunar. Hatta, sanatçı ile alıcı arasında doğrudan bir iletişim kurulmasını sağlar. Yani NFT’ler, kripto sanat çağının tapu sicilleridir.Dijital eserlerin tescillenmesi ve varlığının dijital ortamda devam ettirmesini sağlayan NFT; resim, şarkı, video veya GIF şeklinde bulunabilmektedir. Özetlemek gerekirse NFT bir dijital sertifikadır ve sanat eserleri dijitale bu yolla uyarlanmış olur.

Yakın zamanın çok konuşulan ve akılları meşgul eden konusu NFT, ilk olarak 2017’de ortaya çıktı ve ilk defa bir sanat projesiyle bir araya gelmesi de aynı sene gerçekleşti. Cripto Punks ile başlayan bu ilk, Pixel Sanat projesiyle devam etti. Sonra bir süre sessizliğe gömülen NFT, 2020’de yeniden canlandı ve Beeple mahlaslı sanatçının çalışmalarından birinin NFT’si $69 milyona satıldı.

İşte bu canlanma, fiziksel dünyadan uzaklaşıp sanal dünyaya açıldığımız pandemi günlerinde yaşandı. Çünkü sanatçıların verimli çalışma fırsatı bulduğu ve sosyal medya yoluyla görünürlük kazandığı bu dönemde, sanatlarını dijital ortama taşıyarak yaratıcılıklarını ve ulaşılabilirliklerini arttırdılar. Dünyanın dört bir yanından koleksiyonerlerle, aracısız olarak iletişime geçtiler.

Değişken para birimleri olarak gördüğümüz dolar, hisse, sanal para birimleri veya altın külçelerinin aksine, "değişmez" NFT varlıkları benzersiz ve sanatsal öğelerdir. Elinizdeki Bitcoin ile başka kişilerde bulunan Bitcoin aynı değerdedir. Değişmez Jetonlar (NFT), fiziksel dünyadaki koleksiyonların dijital bir temsilidir. Ancak her bir bitcoinin farklı bir değere sahip olduğunun göz önünde bulundurulması gerekir. O zaman bir birey ve bir ortam olmaktan çıkar. Bu, NFT'nin varlıklarının durumudur. Aynı şeylerin birçoğu olsa da, birinin gerçekliği ve mülkiyeti kesin olarak bilinebilir. NFT'lere örnek vermek gerekirse dijital ortamda sunulmuş sanatsal değeri olan ürünler, spor kartları, internet üzerinde alan adı olarak bulunan sanal dünya parçaları ve kripto para birimlerinde kullanılan IP adresi veya cüzdan adları verilebilir.

Değiştirilemez sanal paralar, özellikleri nedeniyle genellikle telif hakkıyla korunan ürünler oluşturmayı amaçlar. Örneğin; bir sanatçı, geri alınamayan bir simge olarak kendi sanat eserini yarattığında ürünün her satışından pasif gelir elde eder.

NFT'ler, benzersizliklerini kanıtlamak ve alıcıların mülkiyeti haklarının korunmasını sağlamak için bir blok zincirinde kayıtlı benzersiz dijital varlıklara bağlı dijital sertifikalardır. NFT'nin değeri, eşsizliğine bağlıdır ve dijital sanatçıların çalışmalarıyla gelir elde etmelerini sağlar. Detaylı koruma sistemleri sayesinde kopyalanmaları, bölünmeleri veya değiştirilmeleri mümkün değildir. Bir video oyunundaki çizimlerden oyun içi para birimine kadar neredeyse her şeyi temsil edebilirler. Hiçbir iki NFT birbirine benzemez. Bu benzersizlik ve özgünlük onlara değer verir.

Değişmez sanal paralar, kolayca ayrılacak ve doğrulanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Tipik olarak bir Ethereum altyapısı üzerinde oluşturulan bu dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belirteç standartlarına göre oluşturulur. Ethereum altyapısına ek olarak, Eos, Neo ve Tron'un yapımcıları NFT üretimini teşvik etmek için kendi token standartlarını da yayınladılar.

NFT'ler, sanat eserlerinin dijitale uyarlanması ve online olarak satılması mantığıyla oluşturulan bir sanal pazar içeriğidir. Çağımızın gerekliliği olan teknolojinin sanatı da sarması ve sanatın da para birimleri gibi dijital ortamda bulunmasıyla NFT'ler açığa çıkmıştır. NFT, işlevsellik açısından kripto para birimlerine benzer. Ancak kripto para birimlerinin aksine, birbirleriyle değiştirilemezler.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst