ISO dosyası açma ve ISO dosyası oluşturma nasıl yapılır? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

ISO dosyası açma ve ISO dosyası oluşturma nasıl yapılır?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
ISO dosyası nedir?
ISO dosyası nedir
sorusunun cevabına geçmeden önce bu dosya isminin nereden geldiğini söylemekte fayda var.

ISO, “Eşit/Denk” anlamına gelen Yunanca bir kelime olan “ISOS” kelimesinden gelmektedir.

Bir ISO dosyası, temelde bir CD-ROM’un ve içeriğinin imaj dosyasıdır. Buna tüm bir CD’nin tek bir dosyaya, .iso uzantısı ile yerleştirilmiş hali de diyebiliriz. Bir imaj dosyası, diskin içeriğinin tamamının byte-byte kopyalanmış halidir.

ISO dosyası sadece CD-ROM için değildir. DVD ya da BD gibi her tür optik disk için de kullanılabilir.

ISO dosyası nedir anladığımızı düşünüyoruz. Gelin bir de ISO dosyası açma işlemi nasıl yapılır ve ISO açma programı var mı ona bakalım.

ISO dosyası açma işlemi nasıl yapılır? – ISO açma programı
ISO dosyası açma ya da ISO açma işlemi birkaç şekilde yapılabiliyor. Bunlardan ilki, ISO dosyasının üzerine sağ tıklayıp “Winrar” benzeri programlarla dosya içeriğine ulaşmaktır.

ISO açma için diğer bir yöntem ise, ISO açma programı ya da programları diyebiliriz. Bu programlar aslında birer sanal sürücü programıdır. ISO dosyası da karakteri gereği sanal bir CD dosyası diyebileceğimiz için bu programlar yardımı ile açılabilir.

Tabii internet üzerinde birçok ISO açma programı türevi var. Bu ISO açma ya da ISO yapma programları, bilgisayarınıza birden fazla sanal sürücü oluşturabilmenize izin veren programlardır. Bu programlar sayesinde, bilgisayarınızda bir CD-ROM sürücüsü olmasa da ISO uzantılı hale getirilmiş optik diskleri açabilmenize olanak verir.

ISO dosyasını açma ya da kullanma konusunda en etkili yöntem olduğu da söylenebilir.

Şu ana kadar hazır olarak edindiğimiz ISO uzantılı dosyaları nasıl kullanacağımızı anlattık. Peki, ihtiyacımız olursa, ISO dosyası yapma işlemini nasıl gerçekleştireceğiz?

ISO dosyası yapma – ISO dosyası oluşturma işlemi
ISO dosyası yapma işlemi aslında bir ISO dosyası oluşturma işlemidir. ISO dosyası oluşturma işlemini gerçekleştirebileceğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki, internet üzerinde ISO dosyası oluşturma işlemini tarayıcı üzerinden gerçekleştiren sitelerdir.

Bu siteler, sanal bir disk üzerine yazmak istediğiniz dosyaları yüklemenizi talep ediyor ve ardından da bu dosyaları size sanal bir disk içine yerleştirilmiş ya da yazılmış diyebileceğimiz bir şekilde geri vermeyi taahhüt ediyor.

Diğer bir yöntem ise, ISO yapma programı kullanmak. Bu ISO programı üzerinden istediğiniz dosyaları sanal disk kalıbı içine yerleştirip, ardından da yazdırarak, uzantısı “.iso” şeklinde olan bir sanal diske sahip olmanızı sağlıyor. Dosyayı ISO yapma işlemi de bu kadar basit.

Elbette bu ISO yapma programı ya da programları bizlere, yarattığımız .iso uzantılı dosyamızı açmamız için olanak da sağlıyor. Yani “.iso açma” işlemi nasıl yapılır diye araştıracak olursanız, alacağınız cevap bu yönde olacaktır.

İnternet üzerinde birçok ISO yapma programı mevcut. Fakat ISO yapma programı ve türevleri arasında en popüler olanlarından birinin, PowerISO adlı ISO yapma programı olduğunu söyleyebiliriz.

Az önce bahsettiğimiz ISO yapma programı nedir, gelin onlara da bir göz atalım.ISO dosyası yazma programı – ISO yapma programı
Bir önceki başlığımızda da bahsettiğimiz gibi internet üzerinde bulunan ISO yazma programı çeşitleri oldukça çoktur. Fakat bu ISO yazma ya da ISO yapma programı türevlerinin çoğu, tam kullanıma ulaşmanız için belli bir ücret talep etmektedir.

ISO yazma ya da ISO yazma programı üzerinde sadece belirlediğiniz dosyaları bir sanal disk üzerine yazmak programın tek özelliği değil. ISO yapma programı ve türevlerinin çoğu, daha önce yaratılmış olan ISO dosyasını açma işlemine de olanak veriyor.

Bu sayede aynı CD-ROM, DVD ve BD gibi disk türevlerinde olduğu gibi, sanal disk içerisinde hangi dosyaların yazılı olduğunu görebiliyor ve istersek içinden çıkarabiliyoruz. Fakat ISO dosyası oluşturma ve ISO dosyası açma işlemlerinin dışında, ISO yapma programı bir başka işleve daha sahiptir.

Nasıl oluşturulan ISO dosyası bir sanal disk ise, ISO yapma ya da ISO yazma programı da bilgisayarımız üzerinde birden fazla sanal sürücü oluşturmamıza olanak sağlıyor. Oluşturulan bu sanal sürücülere, daha önceden hazırlanmış olan ISO dosyası yerleştirilerek, normal bir CD-ROM gibi kullanılmasına olanak veriliyor.

Yani yazımızın üst kısımlarında ISO dosyası açma için kullanılabileceğini belirttiğimiz ISO yazma ya da ISO yapma programı birçok farklı işleve sahiptir.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst