Cebri icranın yapılma süreci nedir ? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Cebri icranın yapılma süreci nedir ?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
Cebri icra dediğimizde bir borçlu ve bir alacaklı olması gerekir. İşlemin yapılması için borçlunun borcunu ödememesi ve alacaklı kişinin bu durum karşısında mahkemeye başvurması gerekmektedir.
Alacaklı kişi mahkemeye başvurmadığı sürece cebri icra sürecine gidilemez. Mahkeme sonucu çıkan karara göre de cebri icra işlemi başlamaktadır. Öncelikle takip talebi sonrasında haciz ya da rehin alınanların paraya dönüştürülmesi işlemi yapılır.
Borçlu olan kişi cebri icra neticesinde 10 gün içerisinde borcunu ve çıkan masrafları ödemekle yükümlüdür. Mal beyanında da bulunması gerekmektedir. Borçlu olan kişinin duruma itiraz etme hakkı da bulunmaktadır. Bu işlemi de kararın çıkmasından 10 gün içerisinde yapması gerekir. Aksi halde bu hakkı geçerli olmamaktadır. İtiraz etmemesi ve mal beyanında bulunmaması halinde borçlu olan kişinin hapse girmesi söz konusudur.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst