Blockchain Teknolojisinin Önemli Özellikleri Nelerdir? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Blockchain Teknolojisinin Önemli Özellikleri Nelerdir?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
Merkeziyetsiz olması

Merkeziyetsizlik, (Merkezi olmayan ağ), merkezileştirilmiş olanın aksine nispeten daha güvenlidir. Merkezi bir kontrol noktasına dayanmadığı anlamına gelir. Tek bir otoritenin olmaması sistemi daha adil ve daha güvenli hale getirir.

Değiştirilemez olması

Veriler doğrulandıktan sonra Blockchain ağına eklenir ve dağınık halde depolanır. Dağınık halde depolandığı için verilerin kaybolma veya silinme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Güvenli olması

Saklanan veride tutarsızlık görülmesi durumunda, ağdaki bilgisayarın çoğunluğunda yer alan veri geçerli sayılır. Böylece kötü niyetli kişiler tarafından verilerde değişiklik yapılmasına karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşur.

Hep şu fikir kafamızda canlanmıştır;

Acaba bu bilgisayarlar hacklense ne olur ve nasıl hacklenir?

Cevabı çok basit. Bu verilere erişip değişiklik yapabilmek (hacklemek) için bu ağın yarısından fazlasını ele geçirmek gereklidir. Buna “Attack 51%” adı verilir. Yani bu ağdaki bilgisayarların %51’lik kısmını ele geçirmemiz anlamına gelir. %51 olmasının sebebi ise bu ağdaki çoğunluk hangi veriyi işlerse ağda o kabul göreceği için yarısından fazlasının ele geçirilmesi gereklidir. Bu işlem için belki de astronomik rakamlarda bir işlem gücüne ihtiyaç vardır.

Açık ve Şeffaf olması

Blockchain teknolojisinde isteyen kişi istediği bilgilere ulaşım sağlayabilir. Bir ağda gerçekleştirilen bütün blokları ve bütün para transferlerini görmek mümkün. Borsalar dışındaki platformlarda (Örn; sıcak cüzdan – Trust Wallet) gizli olsak bile bu veriler her daim buraya işlenir.

İşlem Ücretleri

Örneğin birisine para göndermemiz gerektiğinde bankaya gideriz veya mobil bankacılık ile para transferimizi gerçekleştiririz. Banka burda onaylayan konumundadır. Yani A kişisi B kişisine para gönderirken banka şunları kontrol eder; A kişisi gerçekten A kişisi mi? A kişisinin göndermek istediği tutar hesabında mevcut mu? B kişisi gerçekten B kişisi mi? Bu soruları çözümleyip sonuca ulaştırdığı için bizden transfer ücreti alır. Eğer ki bankadaki bu tutulan veriler kaybolduğunda ne olur? Veriler yok olduğu için öncesi asla bilinemez.
Ancak blockchain teknolojisi sayesinde tek bir merkeze bağlı kalmadan ve çok cüzi miktarlarda transfer ücreti ile transfer yapabilirsiniz. Bu teknolojide veriler dağınık halde işlendiği için bilgisayarlardan birine bir şey olsa yine verileriniz kaybolmaz. Çünkü başka bir bilgisayarda da o veriler tutulmaktadır.

Hızlı olması

Nerede olursanız olun, ülke farketmeksizin, göndereceğiniz kişi nerede olursa olsun saniyeler içinde bu transferleri gerçekleştirebilirsiniz.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Personalize

Üst