Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Türkiye'nin Forum Platformu!
  • Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu, "İyiForumlar.NET'e Hoşgeldiniz... Daha fazlası için, Üye ol ya da Giriş yap. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ İyiForumlar.NET ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ İyiForumlar.NET ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pi

İçerik Editörü
Yönetici
Moderatör
İçerik Editörü
Katılım:25 Ocak 2022
Mesajlar:42,683
Çözümler:1
Aldığı beğeni:35
Puanları:22
Yaş:32
Konum
Yurt Dışı
Araç kiralamak için ehliyet belgenizin olmasının yanı sıra dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki gibidir;

Araç Kiralarken Yaş Sınırı ve Ehliyet Süresi​

Araç kiralamak için öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta yaş sınırıdır. Sigorta şartları gereği ekonomik bir araç kiralamak için en az 21 yaşında olmanız gerekir. Orta ve üst segment araçlar için ise alt sınır 25 yaştır. Lüks ve büyük araçlar için en az 28 yaşında olmanız gerekir. Ekonomik, orta ya da üst segment bir araç kiralayacaksınız en az 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekir. Fakat lüks veya büyük araçlar için bu süre en az 3 yıldır.

Araç Kiralarken Ödeme Yöntemleri ve Depozit/Provizyon İşlemleri​

Araç kiralama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta aracı kiralayacak kişinin kredi kartının olmasıdır. Online rezervasyonlarda başka kredi kartı ile ödeme yapmış olabilirsiniz fakat aracı teslim alırken aracı kullanacak olan sürücünün kredi kartı bilgileri gerekmektedir.

Trafik cezaları, park cezaları, eksik yakıt, sigorta kapsamına alınmayan hasarlar için teminat alınması gerekir. Bu nedenle aracınızı kiralamadan önce kredi kartınıza provizyon adı altında, belirli bir tutarda bloke konulur. Bu tutar kredi kartınıza doğrudan yansımaz fakat kredi kartınızın kullanılabilir limitini düşür. Provizyon işlemi için en az 6 ay geçerli ve bloke tutarını karşılayabilecek kadar limit olması gerekir.

Kiralık Araçlarda Kasko ve Sigorta Şartları​

Kiraladığınız aracın kasko sigortasının geçerli olabilmesi için dikkat etmeniz gereken şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Alkol ve uyuşturucu kullanılması durumunda sigortalar tamamen geçerliliğini yitirecektir.
  • Aracı kullanırken trafik kurallarına uymalısınız. Trafik kurallarına uymadığınız takdirde oluşabilecek her türlü maddi ve manevi hasardan sorumlu tutulursunuz.
  • Ticari araçlar dışında yer alan araçlar yük taşımada kullanılmamalıdır. Bu durum kasko sigortanız geçersiz kalacaktır.
  • Aracınızı terk ettiğinizde mutlaka ruhsatı ve anahtarı yanınıza alın. Kiraladığınız aracın çalınması durumunda kiralama şirketi sizden araç ruhsatı ve anahtarını isteyecektir.
Kaza durumlarında; hasar tek taraflı ise mutlaka trafik polisi ile birlikte tutanak tutmanız gerekir. Hasar çift taraflı ise kaza tutanağı düzenlenerek karşı tarafın ruhsat, sigorta ve sürücü belgesi bilgileri kesinlikle alınmalıdır. Tutanakları en kısa zamanda kiralama işlemi yaptığınız firmaya iletmelisiniz.
 

Reaksiyon için üye olun veya giriş yapın.

Hesap oluştur

Bize katılım kolay ve ücretsizdir!

Giriş yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst